روستای ورق

آخرین بروزرسانی: 
سه شنبه, 1394/01/18 - 12:23

معرفي كلي:
روستاي شهيد پرور، مذهبي و فرهنگي ورق يكي از روستاهاي دهستان وردشت از بخش وردشت شهرستان سميرم مي باشد كه پانزده شهيد تقديم نظام مقدس جمهوري اسلامي نموده، در دفاع مقدس نقش ويژه اي داشته اند. اهالي روستا بسيار مذهبي به ويژه جوانان اهل مسجد و در پاكي زبانزد مي‌باشند.
اين روستا در طول جغرافيايي 51 درجه و 35 دقيقه و عرض جغرافيايي 31 درجه و 42 دقيقه و داراي ساختار فيزيكي متمركز و فاصله آن با مركز شهرستان 45 كيلومتر مي باشد. نژاد مردم روستا از ايل پر صلابت قشقايي مي باشد كه بيشتر به شغل دامداري اشتغال داشته اند و در زمان رضا شاه پهلوي با اعلام تخت قاپو در منطقه ييلاقي خود سكونت يافته اند و به زبان تركي تكلم مي كنند.

 

مشاهده نقشه بزرگتر

تأثير اقليم نيمه خشك و سرد باعث سرمازدگي ميوه درختان و محصولات كشاورزي مي شود. اين امر باعث شده كه مردم توجه زيادي به درآمدهاي كشاورزي نداشته و جوانان خود را به درس خواندن ترغيب و تشويق نمايند. نتيجه اين تلاش ها 65 نفر معلم، پزشك متخصص قلب،ارتوپد،دندان پزشك،پزشكان و مهندسين مطرح، حضور نماينده در مجلس شوراي اسلامي را باعث شود و بيشتر جوانان داراي تحصيلات عاليه باشند.
اسم ورق برگرفته از وَرَك به معناي قلعه كوچك و وردشت ( دشت قلعه ها ) مي باشد. ورق بر خلاف بيشتر روستاها كه در دامنه كوه واقع شده اند در وسط دشت قرار دارد و در حد فاصل چهار شهرستان سميرم، شهرضا، دهاقان و بروجن قرار دارد كه با جاده هاي آسفالته با شهرستان هاي مذكور در ارتباط مي باشد. به عنوان يك روستاي مركزي مطرح گرديده كه روستاهاي پيراسفنه، تل چنگي ، سياه كلگ، چشمه سرد ، صالح آباد و منطقه عشاير نشين گرم آباد از امكانات اين روستا استفاده مي‌نمايند. روستايي با مردمان مهربان، مهمان نواز و با صداقت ، با فرهنگ و منطقي كه هر رهگذري در آن احساس امنيت و آرامش روحي دارد.

وضعيت اشتغال در روستا
ساكنين روستا اغلب كشاورز مي باشند. نسل جوان روستا گروهي در ادارات و مؤسسات دولتي شاغل مي باشند و گروهي جوياي كار مي باشند و اكثريت بيكاران را دختران تحصيل كرده شامل مي شوند- حدوداً 70 درصد مردم شاغل مي باشند.
اكثر مردم روستا به شغل كشاورزي مشغول هستند كه در سال هاي اخير به دليل خشكسالي به ويژه خشك شدن دو رشته قنات و چشمه ساران كه منابع آب كشاورزي روستا بود مردم بيكار شده و درآمد چنداني ندارند.

محصولات كشاورزي روستا
گندم، جو، يونجه و سيب زميني مي باشد كه به دليل خشكسالي ميزان كشت و كار تا حد زيادي كاهش يافته است و به علت قرار گرفتن روستا در دشت و سرما زدگي شديد، كشت درختان به ويژه درخت سيب بازدهي مناسب ندارد.

امكانات رفاهي
به لطف خداوند و همت مسئولين نظام مقدس جمهوري اسلامي اين روستا داراي دبستان،مسجد،خانه بهداشت، پايگاه بسيج، شركت تعاوني روستايي،فروشندگي نفت، جاده آسفالت، آب آشاميدني سالم،برق، تلفن مي باشد. بهسازي و آزاد سازي معابر در نقاط لازم انجام گرفته، داراي معابر آسفالت و گاز رساني هم در حال انجام مي باشد. پارك كودك، نصب سايبان مسافر، صندلي هاي استراحت در مكان هاي تجمعي، امكانات رفاهي براي مسافرين نوروزي و به دليل مهمان نوازي مردم به تعداد خانه هايش مهمان سرا دارد.

جمعيت روستا
از سال 1355 الي 1365 در حال افزايش بوده و پس از آن رو به كاهش مي باشد. در سال 1355 جمعيت 426 نفر در سال 1365 709 نفر در سال 1375 603 نفر و در سال 1385 به 400 نفر و ذر سال 90 به 305 نفر 91 خانوار رسيده و متأسفانه مهاجرت زياد بوده كه اميدواريم با اتمام پروژه گاز رساني و ايجاد اشتغال در منطقه روند مهاجرت معكوس شود.

صنايع دستي روستا
گليم، جاجيم، مفرج،چنته و رو ميزي مي باشد كه به دليل زيادي هزينه توليد و عدم بازار فروش در حال حاضر بازار فرش راكد مي باشد.

ساير اطلاعات
روستا داراي يك تپه قديمي مي باشد كه هر نقطه اي از آن نشان دهنده سكونت پيشينيان مي باشد. حفاظت ميراث فرهنگي شهرستان با همكاري دهياري از تخريب اين تپه جلوگيري مي نمايند.

عکس: