روستای فتح آباد

آخرین بروزرسانی: 
سه شنبه, 1394/01/18 - 12:38

موقعيت و وسعت

فتح آباد با مساحت 9 كيلومتر مربع در شمال شهرستان سميرم مركز بخش وردشت با مختصات جغرافيايي 51 درجه و54 دقيقه طول شرقي و31 درجه و 60 دقيقه عرض شمالي وبا ارتفاع متوسط 2350 متر از دريا در فاصله 25کیلومتری مرکز شهرستان سمیرم و در فاصله 150 کیلومتری از مرکز استان قرار دارد. فتح آباد بین راه ارتباطی سه شهر سمیرم– شهرضا و بروجن قرار دارد.

بررسی وضعیت اقلیمی

نظر به موقعیت جغرافیایی ، روستا دارای آب و هوای سرد و مرطوب است. اختلاف 47 درجه‌ای بین سردترین و گرمترین ماه سال، بارش نسبتاً خوب 342 ميلیمتر در سال،5 ماه یخبندان، رسیدن دما در فصل زمستان به 20- درجه سانتی گراد و بارش برف در چهار ماه از سال از نکات جالب توجه اقلیمی روستا است.

منابع طبیعی و پوشش گیاهی

منابع طبیعی روستا از جنوب به مراتع روستای مهرگرد ، از شرق به خط الرأس رودخانه ، از شمال به مراتع روستای حیدرآباد و از غرب به نظر آباد و امیرآباد منتهی می شود. مهم ترین تیپ‌ها وگونه های گیاهی مراتع منطقه شامل انواع گون ، خوشک ، جو وحشی و جاشیر می‌باشد. پوشش جنگلی منطقه نیز مشتمل برگونه های ارجن و سیب که به علت مصارف سوختی و چرایی بیش از حد عشایر روستائیان تقریباً از بین رفته است .

کشاورزی

مساحت اراضی زیر کشت روستا اعم از کشت یکسال و دائمی بیش از 650 هکتار است بر اساس اطلاعات مرکز خدمات روستایی دهستان 170 هکتار باغ ،70 هکتار کشت آبی و حدود 400 هکتار کشت دیم در این روستا وجود دارد.عمده ترین محصولات کشاورزی روستا گندم و جو دیم و سیب درختی که 82 درصد کل اراضی این روستا را تحت پوشش قرار داده است.

مناطق دیدنی

1.    چشمه های متعدد و زیبای اطراف
2.    تک درخت ارجن در دل بیابان های جنوبی روستا که با وجود بی آبی همواره و در تمام فصول سال سرسبز است.
3.    چمن بزرگ ارژنگ که به طول بیش از 5/3 کیلومتر از جنوب به سمت غرب کشیده شده و خود یکی از جاذبه های زیبای روستا است که همواره مورد توجه قرار می گیرد.
4.    درختان سیب در فصل پاییز که با یاقوت های سرخ و خود زیبایی دو چندان به روستا می بخشند.

امکانات رفاهی

روستای فتح آباد امروزه به عنوان یکی از بزرگترین روستاهای بخش وردشت و شهرستان سمیرم محسوب می شود و با پیشرفت های علمی و اقتصادی منطقه خود را به عنوان یکی از مهمترین روستا ها و مرکز بخش وردشت معرفی کرده است . تقریباً تمامی امکانات رفاهی  در این روستا وجود داشته  و به عنوان یک مرکز در دهستان  به امور دیگر روستاییان نیز رسیدگی می کنند. از جمله امکانات موجود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
1- کتابخانه عمومی دارای بیش از 8000 جلد کتاب در عنواین مختلف
2- مدرسه‌های ابتدایی،راهنمایی دخترانه و پسرانه،دبیرستان،هنرستان و مرکز پیش دانشگاهی.
3- اداراتی مانند بهزیستی ، اداره منابع طبیعی ، دهداری ، پست و مخابرات ، مرکز خدمات روستایی ، جهاد سازندگی ، دامپزشکی ، پست بانک بخشداري و ...
4- تمامی خدمات تجاری مانند(عکاسی ، خدمات کامپیوتری ، خدمات الکترونیک و...)
5- سالن ورزشی که تنها سالن ورزشی بخش محسوب می شود و کلیه اهالی از روستاهای منطقه را به این روستا جذب می کند.

جمعیت و آداب و رسوم

فتح آباد در سال 1335 جمعیت دائمی نداشته است ولی در سال 1345 به تدریج 116 نفر در قالب 23 خانوار در این روستا یک جا نشین شده اند و رشد جمعیت روستا از همین سال شتاب بیشتری به خود گرفته است. به طور کلی شرایط مساعد طبیعی و توسعه کشت سیب درختی انگیزه‌ای برای تثبیت و رشد جمعیت بوده است. رشد جمعیت با شتاب زیادی تا سال 75 ادامه داشته است به طوری که در آمار این سال فتح آباد دارای 141 خانوار و 793 نفر جمعیت بوده است. به دلیل وجود امکانات رفاهی در فتح آباد جذب جمعیت در سال های اخیر افزایش یافته است که بر اساس آمارگیری سال 89 تعداد329 خانوار و 1381 نفر و آخرين سرشماري در سال 1390، 1520 نفر در قالب 420 خانوار در فتح آباد ساکن هستند.
آداب و رسوم مردم نیز بر پایة اعتقادات آنان به ائمه اطهار استوار بوده و در جشن های مختلف اعم از جشن های مذهبی ، سیاسی( جشن پیروزی انقلاب) و بالاخص در جشن‌های عروسی نمونه‌هایی از آن را می بینیم.
جشن عروسی و آداب و رسوم آن نیز در فتح آباد از اهمیت بسیاری برخوردار است . پس از اینکه آشنایی های مقدماتی بین زوجین صورت می گیرد آنها مورد را صادقانه با پدر و مادر خود در میان گذاشته و خانوادة پسر با انجام تشریفات به خواستگاری رفته و پس از گرفتن جواب مثبت قرار عقد و عروسی را می گذارند که یک شب مانده به عروسی مراسم حنا بندان را انجام داده و فردای همان روز عروسی با حضور اهالی روستا در محلی از قبل تعيين شده برگزار می گردد که تقریباً تا ساعاتی بعد از ظهر نیز ادامه می یابد.

جشن عروسی در فتح آباد

هنرهای دستی

هنر دستی در هر جای ایران و بالاخص در استان اصفهان بیش تر از جاهای دیگر ایران مشهور تر است. طبیعی است که در شهری از دیار اصفهان نیز این هنر وجود داشته و اهمیتی بس زیاد داشته باشد . مردم فتح آباد به صورت طبیعی و غریزی و گاهی با آموختن از بزرگان خود هنرهای دستی گلیم بافی، جاجیم بافی و قالی بافی  را آموخته اند و همواره در بعضی از خانه‌های سنتی روستا  بافتن  آن به وضوح دیده می شود.

فتح آباد مستعدترين روستا جهت تبديل به شهر در بخش وردشت مي باشد.

عکس: