سمیرم بزرگترین شهرستان ییلاقی کشور است

تصاویر آپار نیوز

رئیس اداره امور عشایر شهرستان سمیرم گفت: تعداد ۴هزار و ۷۵۰ خانوار عشایری در قالب ۲۵هزار و ۹۰ نفر ییلاق خود را در شهرستان سمیرم سپری می‌کنند که سمیرم را به بزرگترین شهرستان ییلاقی کشور تبدیل کرده است.
به گزارش آپار نیوز به نقل از سمنا، جلسه بررسی مشکلات عشایر صبح امروز با حضور مدیر کل امور عشایر استان و مسئولان شهرستانی در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد.
در این جلسه ایرج دهقان رئیس اداره امور عشایر شهرستان سمیرم با اشاره به اینکه ۵۱ درصد عشایری استان اصفهان در سمیرم هستند، اظهار کرد: از تعداد ۹هزار و ۲۳۳ خانوار عشایر استان اصفهان، تعداد ۴هزار و ۷۵۰ خانوار عشایری در قالب ۲۵هزار و ۹۰ نفر ییلاق خود را در شهرستان سمیرم سپری می‌کنند که سمیرم را به بزرگترین شهرستان ییلاقی کشور تبدیل کرده است.
وی افزود: عشایر ایل  قشقائی شش طایفه هستند که طایفه دره شوری، عمله، شش بلوکی و فارسیمدان ایل قشقائی در فصل ییلاق به ترتیب در مناطق بخش وردشت، غرب سمیرم، اطراف شهر حنا و بخش دنا کوه سمیرم کوچ می‌کنند.
رئیس اداره امور عشایری سمیرم ادامه داد: عشایر شهرستان سمیرم با دارا بودن ۶۰۰ هزار راس دام مولد با تولید سالانه ۸۵هزار تن گوشت قرمز یک سوم گوشت قرمز استان و یک پنجم گوشت قرمز مورد نیاز کشور را تامین می‌کنند.

وی همچنین از عشایر با عنوان یک جامعه پویا یاد کرد و گفت: زندگی عشایر مبتنی بر دام و به شیوه سنتی است و از طریق دام امرار معاش می‌کنند و عشایر برای تامین علوفه دام به مناطق ییلاق و قشلاق کوچ می‌کنند.
دهقان به نقش مهم و تاثیرگذار جامعه عشایری در رشد و توسعه اقتصادی کشور اشاره کرد و گفت: هر چادر عشایری یک کارگاه تولیدی است که سالانه علاوه بر تولید گوشت و مواد پروتئینی، سالانه بیش ۲۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع صنایع دستی استان اصفهان را تولید می‌کنند.
در ادامه این جلسه ۴ نماینده از ۴ طایفه عشایر مستقر در سمیرم به ارائه مشکلات خود پرداختند که از مهمترین این مشکلات عدم توجه به بهداشت کودکان و مادران عشایر، نبود خرید تضمینی دام، عدم دسترسی مناسب به آب شرب، نداشتن مسکن مناسب و نابودی در باد و باران و ملی اعلام شدن زمین های عشایر بودند.
در ادامه علی اکبر نجفی مدیر کل امور عشایر استان اصفهان با اشاره به اینکه ۳۰ درصد عشایر قشقایی کشور در سمیرم هستند گفت: دو شهرک اسکان عشایر شهسوار و گل افشان از بزرگترین شهرک های عشایری کشور می باشد.
وی در ادامه در پاسخ به مشکلات بیان شده گفت: خرید دام مازاد عشایر باید توسط بخش خصوصی خریداری شود زیرا دولت امکان خرید تضمینی را ندارد.
نجفی در ادامه افزود: طبق طرح جدید ارائه شده وسط دولت ۴۰ درصد دام مازاد کشور برای صادرات به کشور های حوزه خلیج فارس برنامه ریزی شده است که در این طرح دام عشایر در اولویت قرار دارد.
وی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع ایل راه ها اشاره کرد و گفت: ایل راه های که در سطح شهرستان قرار دارد شناسائی شده است و برای بهسازی آنان اعتبارات ویژه جذب خواهد شد و در سال جاری در دستور کار این اداره کل قرار دارد.